Podstrona: Wybitnie uzdolniony uczeń uczestnikiem zajęć na WMiFS PRz / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

Wybitnie uzdolniony uczeń uczestnikiem zajęć na WMiFS PRz

2017-04-03 , red.  Artur Polakiewicz
Wybitnie uzdolniony uczeń uczestnikiem zajęć na WMiFS PRz

Radomił Jan Baran, uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie, bierze udział w wybranych zajęciach na kierunku matematyka na Politechnice Rzeszowskiej.

W lutym tego roku uczeń rzeszowskiego liceum zdał na ocenę bardzo dobrą egzamin z przedmiotu „algebra ogólna i teoria liczb” objętego planem studiów licencjackich dla drugiego roku na kierunku matematyka. Zajęcia prowadził prof. dr hab. Dov Bronislaw Wajnryb, pracownik Zakładu Topologii i Algebry. W semestrze letnim Radomił uczęszcza na zajęcia z przedmiotu „wstęp do teorii funkcji zespolonych”, który wykłada dr Krzysztof Piejko z Zakładu Modelowania Matematycznego, oraz na odbywające się seminarium naukowe prof. dr. hab. Dova Wajnryba. Opiekunem naukowym wybitnie uzdolnionego ucznia jest dr Mariusz Kraus.

Matematyczne zdolności Radomiła zostały odkryte bardzo wcześnie. Już od trzeciej klasy szkoły podstawowej realizuje on indywidualny program nauczania z matematyki. Dużo wcześniej niż rówieśnicy poznaje także arkana królowej nauk – przez dwa ostatnie lata nauki w szkole podstawowej uczęszczał na lekcje matematyki w gimnazjum, gdzie pod opieką Urszuli Koch zrealizował program nauczania dla gimnazjalistów, z kolei będąc gimnazjalistą, uczestniczył w lekcjach matematyki w liceum sióstr prezentek. Jest wielokrotnym stypendystą (m.in. ministra edukacji narodowej) oraz laureatem wielu konkursów matematycznych – zarówno krajowych, jak i międzynarodowych. Od kilku lat odnosi sukcesy w Okręgowej Olimpiadzie Matematycznej, która pod kierownictwem dr. hab. Jarosława Górnickiego, prof. PRz, corocznie odbywa się na naszej uczelni.

Radomiłowi życzymy kolejnych sukcesów i niesłabnącej pasji do nauki.

Karolina Krzysztoń