Politechnika Rzeszowska i Collins Aerospace – umowa o współpracy podpisana
Wspólne prowadzenie prac rozwojowych, organizacja staży, szkoleń i specjalistycznych kursów oraz praktyk dla studentów to główne założenia podpisanej umowy o współpracy pomiędzy Politechniką Rzeszowską i firmą Collins Aerospace.
Umowę w tej sprawie podpisali prorektor ds. rozwoju i współpracy Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Jarosław Sęp i dyrektor personalna, członki zarządu Collins Aerospace Kaja Zielonka. Umowę o współpracy zainicjowali pracownicy Katedry Technik Wytwarzania i Automatyzacji na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa Politechniki Rzeszowskiej dr inż. Marcin Sałata i dr hab. inż. Witold Habrat, prof. PRz oraz Przemysław Guzik, szef Działu Technologicznego firmy Collins Aerospace.
W spotkaniu uczestniczyli także: dziekan Wydziału Budowy Maszyn i Lotnictwa dr hab. inż. Adam Marciniec, prof. PRz, kierownik Katedry Technik Wytwarzania i Automatyzacji prof. dr hab. inż. Andrzej Kawalec, dyrektor Centrum Transferu Technologii Politechniki Rzeszowskiej mgr Maciej Szalacha, koordynatorzy umowy ze strony Politechniki Rzeszowskiej dr hab. inż. Witold Habrat, prof. PRz i dr inż. Marcin Sałata. Collins Aerospace zakład w Tajęcinie reprezentowali: dyrektorka personalna i członkini zarządu Kaja Zielonka, dyrektor zakładu Sylwester Kozioł, dyrektor Wydziału Obróbki Mechanicznej Jacek Gaj, szef Działu Technologicznego Przemysław Guzik.
„Cieszymy się, że do grona naszych partnerów dołącza światowy lider w produkcji przemysłu lotniczego. Dzięki tej współpracy nasi studenci zyskają bezpośredni dostęp do nowoczesnych technologii, których znajomość jest niezbędna na współczesnym rynku pracy. To nie tylko szansa na udział w praktykach i stażach, ale też na realizację ambitnych projektów pod okiem ekspertów z branży” – mówi prof. dr. hab. inż. Jarosław Sęp, prorektor ds. rozwoju i współpracy.
Collin Aerospace ma dwa zakłady – w Krośnie i w podrzeszowskiej Tajęcinie. Jest częścią korporacji Raytheon Technologies (RTX*), zrzeszającej firmy oferujące produkty i usługi z obszaru zaawansowanej technologii. To światowy lider w produkcji przemysłu lotniczego. Specjalizuje się w produkcji części oraz podwozi lotniczych do słynnych samolotów pasażerskich, wojskowych i biznesowych dla takich klientów jak Boeing, Airbus, Bombardier, Lockheed Martin oraz Gulfstream.
„Podpisana dzisiaj umowa jeszcze bardziej zbliży do siebie przemysł lotniczy i naukę i jestem zaszczycona, że w tej naszej podróży dotarliśmy do przypieczętowania podpisem współpracy z tak znakomitą uczelnią, jaką jest Politechnika Rzeszowska. Reprezentuję jedną z czołowych firm w branży lotniczej i jestem przekonana, że poza wiedzą merytoryczną, możemy wpływać na budowanie współczesnej kultury pracy, a co za tym idzie, pokazywać przyszłym inżynierom najlepsze praktyki w zakresie współpracy, komunikacji, skutecznych sposobów rozwiązywania problemów czy np. budowania zaangażowania – wylicza Kaja Zielonka, dyrektorka personalna i członkini zarządu w Collins Aerospace.
Samolot składa się z setek tysięcy części, ale to ludzie budują organizację i jej wartość. W Collins Aerospace obecnie pracuje ponad 1000 pasjonatów i pasjonatek lotnictwa.
„Zaawansowane metody produkcji, cyfryzacja, automatyzacja oraz innowacyjność w tworzeniu technologii – to z pewnością kluczowe cechy naszej organizacji, które nas wyróżniają. Podjęta współpraca z Politechniką Rzeszowską umożliwi nam nie tylko przekazywanie wiedzy studentom, ale także zaszczepianie studentów naszą pasją do nowoczesnych rozwiązań technicznych” – mówi Przemysław Guzik, szef Działu Technologicznego Collins Aerospace w zakładzie w Tajęcinie.
*RTX jest integralną częścią polskiego przemysłu obronnego, lotniczego i wytwórczego oraz ważnym ogniwem polskiej gospodarki. Firma powstała w wyniku fuzji United Technologies i Raytheon Company w 2020 roku. W jej skład wchodzą trzy wiodące w branży firmy: Collins Aerospace, Pratt & Whitney oraz Raytheon.