Podstrona: Akademickie Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego we wspinaczce na nowej ściance Politechniki Rzeszowskiej / POLITECHNIKA RZESZOWSKA im. Ignacego Łukasiewicza

2018-11-11

W Politechnice Rzeszowskiej odbyły się V Akademickie Mistrzostwa Województwa Podkarpackiego we wspinaczce sportowej. Impreza została połączona z inauguracją sportowego roku akademickiego 2018/2019 oraz z oficjalnym otwarciem nowej ścianki wspinaczkowej Politechniki Rzeszowskiej.

Na starcie mistrzostw we wspinaczce stanęli zawodnicy z 6 uczelni naszego województwa, a także wszyscy chętni, którzy walczyli o zwycięstwo w kategorii open. Mistrzostwa rozpoczęto konkurencją na trudność. Eliminacje prowadzone były dwutorowo – osobno dla kobiet i mężczyzn. Druga z konkurencji - wspinaczka na czas to niezwykle szybkie i bardzo dynamiczne widowisko. Zawodnicy popełniali drobne błędy, co jedynie podsycało doping reszty wspinaczy i kibiców, a o awansie do finału decydowały niekiedy ułamki sekund.

W kategorii mężczyzn mistrzostwa województwa podkarpackiego wygrał Piotr Duszczenko, drugie miejsce zajął Paweł Gadomski, brąz wywalczył Artur Jagusztyn.  Emocji nie zabrakło również w rywalizacji kobiet. Zawody wygrała Karolina Szkoła. Drugie miejsce zajęła Adrianna Smoleń, a trzecie ex aequo Patrycja Nowińska i Paulina Sereda. W klasyfikacji uczelnianej zwyciężyła Politechnika Rzeszowska wyprzedzając Uniwersytet Rzeszowski i PWSZ Sanok.

Podczas mistrzostw oficjalnie otwarto ściankę wspinaczkową Politechniki Rzeszowskiej oraz zainaugurowano Sportowy Rok Akademicki. Władze uczelni reprezentowali rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski, prorektor ds. nauki  prof. dr hab. Inż. Grzegorz Budzik, prorektor ds. kształcenia dr hab. inż. Grzegorz Masłowski, prof. PRz, prorektor ds. rozwoju i kontaktów z gospodarką dr hab. inż. Mariusz Oleksy, prof. PRz. W uroczystości wzięło udział także wielu gości, którzy przyjęli zaproszenie na to wydarzenie.

Prof. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej zaznaczył, że nowy obiekt sportowy jakim jest ściana wspinaczkowa jest interesującą ofertą związaną ze sportem, nie tylko dla studentów, ale także dla pracowników uczelni i samych  rzeszowian.

W trakcie uroczystości dr Adrianna Gardzińska, dyrektor Centrum Fizjoterapii i Sportu Politechniki Rzeszowskiej podkreśliła, że nowa ściana wspinaczkowa jest na chwilę obecną największym i nowocześniejszym obiektem tego typu na Podkarpaciu.

- Ścianka, którą dzisiaj oficjalnie otwieramy, stanowi znakomite i profesjonalne zaplecze treningowe dla osób już wspinających się oraz z pewnością wygeneruje nowe środowiska amatorów tej dyscypliny. Ściana wspinaczkowa będzie wykorzystywana do prowadzenia zajęć dydaktycznych dla studentów w ramach zajęć wychowania fizycznego oraz zawodników sekcji wspinaczkowej CFIS PRz. Obiekt ten umożliwia rozgrywanie zawodów oraz realizacje szkoleń – dodała dr Gardzińska.

Dr Janusz Zieliński, prezes Zarządu Środowiskowego AZS w Rzeszowie inaugurując Sportowy Rok Akademicki 2018/2019 życzył zawodnikom i trenerom samych sukcesów sportowych.

Wydarzenie odbyło się dzięki wsparciu Województwa Podkarpackiego, Zarządu Głównego AZS oraz pomocy Władz Politechniki Rzeszowskiej i sportowych działaczy uczelnianych AZS.

Wyniki V Akademickich Mistrzostw Województwa Podkarpackiego we wspinaczce sportowej

Uczelnie:
1. Politechnika Rzeszowska - 575 pkt
2. Uniwersytet Rzeszowski - 516 pkt
3. PWSZ Sanok - 411 pkt
4. PWSZ Krosno - 313 pkt
5. WSiZ Rzeszów - 188 pkt
6. PWSW Przemyśl - 124 pkt

Mężczyźni:
1. Piotr Duszczenko - Politechnika Rzeszowska
2. Paweł Gadomski - Politechnika Rzeszowska
3. Artur Jagusztyn - Politechnika Rzeszowska